Loading...

Çin ve Türkiye e-ticaret için bir arada

Kupalar dolduysa, kahve molası geldiyse CafeMount’a buyrun!

 

Türkiye ve Çin arasındaki ilk e-ticaret anlaşması Kayseri’de imzalandı! Antalya’da 2 yıl önce gerçekleşmiş olan G-20 zirvesinde yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’de e –ticaret yapılacak pilot il olarak Kayseri seçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ticaretin ülkeleri yakınlaştırdığını ve birbirlerini daha iyi anlama fırsatı yarattığına dikkat çekerek e –ticaret anlaşmasının Türkiye ve Çin açısından bir ilk olduğunu belirtti.

 

sınırlar ötesi e-ticaret.

elektronik ipek yolu.

Bu anlaşma, Çin’in uluslararası e-ticarette imzaladığı ilk anlaşma olma özelliğini taşımakta. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang “Çin, e-ticarette başlangıçta 1.3 trilyon yuan gelir elde etti. Geçen yıl e-ticaret hacmi 6,5 trilyon yuana ulaştı, bu yıl sonu itibarıyla da 12 trilyon yuana çıkması hedeflenmektedir. Çin tarafı, Türk tarafıyla birlikte e-ticaret platformunu kurarak, ticaretteki zenginlikleri birlikte kullanabilirler. Hepinizin bu projeyi özlemle kurup, destek vereceğinizi ümit ediyorum” sözleriyle konuyla ilgili olumlu düşüncelerini belirtti.

 

Dünyanın en eski ticaret yollarından biri olan “İpek Yolu”nun tekrar canlanması olarak da görülen bu anlaşmayla birlikte, Alibaba gibi global bir e-ticaret devine ev sahipliği yapan Çin ve e-ticaret sektöründe gelişim yönünde yakın zamanda da önemli kararlar alan ülkemiz arasındaki ilişkinin uluslararası e-ticaret için büyük bir önem teşkil ettiğini söylemek mümkün.

 

Sonraki kahve molanızda CafeMount’ta buluşalım!

You might also like

Hiç Yorum Yok

Bir Yorum Bırak