Loading...

Sizi Motive Etmeye Hazır Çalışma Alanları: Küçük ama Etkili

Kupalar dolduysa, kahve molası geldiyse CafeMount’a buyrun!

 

Yoğun tempoda kendimizi motive edecek, odaklanmaya yarayacak pek çok şey arıyoruz. Bu duruma birkaç farklı açıdan çözüm bulmak mümkün ama en temellerinden biri çalışma alanınızın ne kadar düzenli ve sizi çalışmaya teşvik edici olması. Sizlere de ilham vermesi için dikkat çeken noktaları sizler için derledik:

Aydınlık & Şık

Örneğin yukarıdaki ofis düzeninde oldukça açık renkler kullanılmış; hareket yaratması anlamında da desenlerden güç alınmış. Böylelikle ferah ve aydınlık bir çalışma ortamı hazırlanmış. Çekmeceler iş yükünü toparlarken motive edici objelere, birkaç küçük bitkiye de yer açılmış. Aslında çok ufak bir alan olmasına rağmen iyi bir düzenleme ve doğru renklerle geniş bir alan görüntüsü elde edilmiş.

Yine dar alanları değerlendirmenin güzel bir örneği: Duvarı depolama alanı haline getirmek. İhtiyacınız olan kaynaklar, dosyalar, hazırladığınız kitapçıklar, bir de pano; daha ne olsun! Bu örnekte de açık ve gözü yormayacak bir arkaplan oluşturulmuş; alana hareket desenli kumaş ile oturma alanında verilmiş. Burada oturup işleri düzene koymak ve bir bir gerçekleştirmek daha kolay olsa gerek.

Masanın üstünde kalabalık yapabilecek her şey çekmeceye! Klipsler, ataçlar, bantlar… Ama bunları da gelişigüzel yerleştirmek başka bir karmaşaya sebep olacaktır. Birkaç ufak kutu, kendinden bölmeli çekmece düzenleyiciler, minik kavanozlar; her şey düzen için! Bu düzen bile insanı çalışma ve bir şeyleri tamamlama hevesi ile dolduruyor.

Bilgisayar, tablet, cep telefonu, kamera ve gerekli diğer elektronik aletlerin şarj kabloları karmaşasını biliriz; çözdükçe dolaşır yeniden. Bu karmaşayı engellemek için kağıt klipslerinden faydalanabilirsiniz. Küçük etiketler de ekleyebilir böylelikle kabloları düzenli tutabilirsiniz. Masadaki karışıklık iş planınızdaki karışıklığı da doğrudan etkilemekte; ilginç ama doğru.

Peki küçük çalışma alanınıza bir de bahçe sığdırabiliyorsunuz desek? Askı aparatlar sayesinde saksılarınızı, minik teneke vazolarınızı bu minik bahçenin oluşumunda kullanabilirsiniz. Bitkilerin ortamdaki madde dengesini sağlama özellikleri bazı araştırmalarda sunulmuştur; buna göre de bitki seçimlerinizi yapabilir hem görsel hem fizyolojik açıdan bu minik bahçenin çalışma performansınıza olan etkisini görebilirsiniz.

 

Mevcut alanı yaratıcılığınızı, renklerin ve desenlerin etkisini, kendin-yap projelerini ve daha birçok faktörü kullanarak daha ilham verici ve çalışma isteğini artıran bir duruma getirmek oldukça kolay! Umuyoruz CafeMount’taki bu molanız size birtakım fikirler sunmuştur.

 

Sonraki kahve molanızda CafeMount’ta buluşalım!

You might also like

Hiç Yorum Yok

Bir Yorum Bırak